1 Santimden Büyük Beni Tatilden Önce Aldırın

1 Santimden Büyük Beni Tatilden Önce Aldırın

Güneş, vücudunuzdaki benlerde değişime neden olarak cilt kanserine zemin hazırlıyor. 1 santimden büyük, koyu renkli benleri tatile gitmeden önce aldırmak, çıkabilecek olası sorunların önüne geçebilir
Tatil planları yapıldı, hazırlıklar tamamlandı, şimdi sabırsızlıkla tatile çıkacağımız günü bekliyoruz. Ancak bugün hayalini kurduğunuz tatil ileride sağlığınızdan etmesin. Medical Park Bahçelievler Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Esra Bilgen, riskli benlerle ilgili şu bilgileri verdi: Vücutta bulunan her kabarıklık ya da renkli noktayı ben (nevüs) olarak görmemek gerekiyor. Benler, deriye renk veren melanosit hücrelerinin bir araya gelmesiyle oluşur. Bazı benler koyu renkli olabileceği gibi bazıları da açık renklidir. Kimisi yüzeyle aynı seviyede, kimisi ise kabarıktır. Özellikle koyu renkli olanların güneşten etkilenme potansiyelleri daha fazladır ve güneşin zararlı ultraviyole ışınlarıyla benlerin çoğalması söz konusu olabilir. Sayıca artmalarının yanında bazılarında boyut ve renk değişimleri de gözlenebilir.

KOYU OLAN BENLERİ ALDIRIN
Hangi benin alınması gerektiğine renginin yanı sıra yapısı, kenarlarında düzensizlik olup olmadığı ve çapı belirliyor. Boyutu bir santimden büyük olan benleri riskli buluyoruz. Çünkü ben ne kadar büyükse o kadar yoğun hücre içeriyor demektir. Kenarlarda düzensizlik, ani büyüme, renkte koyulaşma, üzerinde kanama ve yara olması ya da benin içinde birkaç rengin bir arada olması bir uyarı niteliği taşıyor. Böyle durumlarda mutlaka dermatolojik muayeneden geçmelisiniz. Benleriniz sayısının artmaması ve şeklinin bozulmaması için güneşten iyi korunmanız gerekiyor. Ozon tabakasının delinmesiyle ultraviyole ışınlarının yoğunlukları arttı. Bu da cilt kanseri görülme oranını artırdı. Güneşe çok fazla maruz kalan yerlerde cilt kanserleri söz konusu oluyor. Tatile çıkmadan önce riskli benleri aldırmak olası sorunların önüne de geçiyor. Benlerinizi aldırmayı düşünüyorsanız doğru bir dönemdesiniz. Yeni oluşan ve hızlı büyüyen benlerinizi mutlaka bir uzmana göstermeniz gerekiyor. Doğuştan gelen, üzeri tüylü benleri ise ileride kötü sonuçlar doğurabildiğinden almayı daha doğru buluyoruz. Düzgün olmayan, koyulu açıklı renkler içeren, kanamalı, tıraşa ve epilasyona maruz kalan durumlar söz konusu olduğu zaman da benlerin alınması gerekir.

10 GÜN DENİZ YASAK
Benleri aldırdıktan sonraki ilk 10 gün deniz, havuz gibi mikrop barındırabilecek ortak alanlardan uzak durmak gerekiyor. Dikiş alındıktan sonra 5 ile 10 günün ardından denize girmek, işlemden 24 saat sonra ise duş almak mümkün. Sonraki aşamada ise güneş kremi kullanmak büyük önem taşıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir