2016 Yılının En İlginç Sağlık Teknoloji İnovasyonları

robear-robot-assistant-handicapes-japon

Robotik Hemşire ;

Birden fazla hemşire , hastaları yatağa taşırken ya da düşmüş bir hastayı kaldırırken yaralanıyor ve zorluk çekiyor. Bu problem oldukça yaygın ve çoğu zaman etrafta acil durum sonrası hastayı taşıyabilecek kadar güçlü bir hemşire bulunmuyor. RIKEN ve Tokai Rubber Endüstrileri tarafından geliştirilen RIBA (Robot for Interactive Body Assistance) ve Cyberdyne tarafından yazılımla desteklenmiş HAL (Hybrid Assistive Limb) robot takımları bu alandaki inovasyonlara örnek oluşturuyorlar. RIBA, bir insanı sandalyeden kaldırabilen ya da yatağa düzgün bir şekilde yatırabilen ilk robot. Bunları başarmasının sırları arasında gerçek bir insanı andıran güçlü kolları ve yüksek hassasiyetteki dokunma sensorlerin yardımıyla geliştirilen yeni yönlendirme metotları sayılabilir. RIBA; RIKEN kontrol, sensör ve bilgi işlemlerinin TRI malzeme ve yapısal tasarım teknolojilerine entegrasyonuyla geliştirildi. HAL adındaki şirket ise hemşirenin hastaya daha dengeli ve güçlü bir bakım sağlayabilmesine yardımcı olan ve hemşirenin yaralanmasını öneleyen robotik cihazlar geliştiriyor.

Yapay Retinalar ;

Amerika Birleşik Devletleri, bir insanın görme merkezi 20/200 kadar kaymışsa ya da dış merkez görüşü 20 dereceden az olduğu için dairesel görüşünü kaybetmişse bu durumu yasalarca körlük olarak tanımlamakta. Normal görüş 20/20’dir ve insanlar çevresel görüşleriyle 90 dereceye kadar görebilirler.
ABD’de yaklaşık olarak 1.1 milyon insan yasalara göre kör sayılmakta. Bu durum, Nano-Retina gibi şirketleri retinal bozulmalardan dolayı görüşlerini kaybeden insanların görüşlerini iyileştirmek için çok yönlü çözümler geliştirmeye yöneltmektedir. Minyatür Nano Retina cihazı(NR600 implant) hasar görmüş fotoreseptör hücrelerinin görevlerini değiştirir ve sağlıklı retina hücrelerini aktif hale getirmek için gereken elektriksel simulasyonu yaratır. NR600, minyatür implant çip ve hastalar tarafından giyilen gözlük olmak üzere iki parçadan oluşur.

Protez Alanındaki Gelişmeler ;

Savaşmak DNA’larımızda var ve bu nedenle orduda yaşanan çatışmalarda beyin travması geçiren, kollarını bacaklarını kaybeden yaralılar yer alıyor. DARPA, bu durumu uzuvları kesilen yaralı hizmeti üyelerine (Wounded Service Members) sinirsel kontrolü gelişmiş protez uzuvlar sağlayarak değiştirmeye çalışıyor. Amaç bu insanların aktif görevlerine dönmelerine yardımcı olmak ve hayat kalitelerini yükseltmek. Bu programdaki gelişmeler; uzuvları kesilmiş, omuriliği yaralanmış ve sinirsel rahatsızlıklara sahip çok daha geniş bir hasta kitlesi üzerinde etkili olabilir.

Yatak Yarasını Önleyen Elektronik Şort ;

Yaşlı anneannelerimizin dedelerimizin bed sores (dekübitus ülseri) adı verilen aslında çoğunun önlenebildiği komplikasyonlardan ötürü ölmeleri oldukça talihsiz. Hastalar günlerce, haftalarca ya da aylarca hareketsiz kaldıklarında, yetersiz kan dolaşımı ve derinin basınca maruz kalmasından dolayı ağrılı açık yaralar oluşur. Ve bu mikrop gerçekten ölümcül. Her yıl yaklaşık 60.000 insan yatak yarası ve bundan kaynaklanan enfeksiyonlardan dolayı hayatını kaybediyor.Kanadalı araştırmacı Sean Dukelow tarafından SMART projesi kapsamında geliştirilen elektrikli şort, 10 dakikada bir küçük elektrik yükü iletiyor. Bu hastanın kendi başına yürümesiyle aynı etkiyi yaratıyor. Kasları aktif hale getiriyor, bu alanda kan dolaşımını artırıyor ve yatak yarasını etkili bir şekilde yok ederek hayat kurtarıyor.

Tıbbi giyilebilir cihazlar için uzun ömürlü batarya ;

Günümüzde evlerimiz, arabalarımız ve pahalı ameliyatlarla değişen kalp pili gibi tıbbi cihazlarımız için enerjiye ihtiyacımız var. Enerji canavarı cihazlar için yeni inovasyonlarla uzun ömürlü, hızlı şarj olabilir teknolojiler geliştiriliyor. Bunlardan en ilginci de deri enerjisi (skin power). Ulusal Singapur Üniversitesinden araştırmacılar bataryaların yerine ten ve kıyafetler arasında oluşan sürtünmeden akım üreten elektrotları kullandılar. Sonuc olarak, deri uzerine bir parmak hareketi ile 12 LED ampüle yetecek enerji sağlandı. 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir