Anne Sütü Mucizesi ve Faydaları

anne-sütünün-faydalari-

Anne Sütünün Önemi :
Anne sütü bebeğin en kolay sindirebileceği besindir, içindeki laktoz ve protein oranı tam olarak bebeğiniz için yaratılmıştır. Mesela prematüre bebeklerin annelerinin sütü ile normal sürede doğum yapan annenin sütü bir değildir. Prematüre bebeğin güçlenmesi için sütün içeriği daha da zengindir. İlk günlerde gelen kolostrum damlası altın değerinde olan bir mucize, dedikleri gibi bebeğin ilk aşısı. O kadar zengin içerikli ki bir çay kaşığı bile bebeğinizin bir beslenmesine yeter de artar. Dünyaya bağışıklık sistemi olmadan gelen bebekler kolostrumla birlikte adeta bir zırhın içine bürünür ve bütün mikroplara karşı korunduğu gibi bağırsak florası da düzenlenir. Dolayısıyla ilk günlerde bebeğinizi emzirmeniz inanılmaz bir önem taşıyor. Doğum gerçekleştikten sonra ilk yarım saat içinde bebek mutlaka emzirilmelidir. (Bu ilk günlerde memenizden şakır şakır süt gelecek diye beklemeyin, bebeğiniz çok az ama çok besleyici olan bir sütle tanışacak) İlerleyen zamanlarda emzirdikçe sütünüz artacak.

Anne Sütünün Faydaları :
Bebeğiniz hasta oldu, ne yapabilirsiniz? Elinizden gelen en mükemmel şey emzirmek, çünkü bebeğiniz hastalandığında meme ucunuzdaki reseptörler bebeğin tükürüğündeki salgıları fark eder ve hemen ona uygun süt üretmeye başlar. Üşüdüyse daha sıcak, terlediyse daha soğuk, hastaysa ona uygun antikorlarla gelir. Bundan daha mucizevi ne olabilir? Her ay sütünüzün içeriği değişir ve yine bebeğinizin ihtiyacıyla doğru orantıda yeni süt üretimi yaparsınız. 1 aylık bebeğe verdiğiniz süt ile 8 aylık bebeğe verdiğiniz süt hiç bir zaman aynı olmayacaktır, hatta annesini kaybetmiş veya ememeyen bebeklere süt ararken de buna uygun şekilde arama yapılır.

İlk 6 ayda sadece ama sadece anne sütü vermemiz gerekiyor. Ek gıda, su, bitki çaylarını düşünmeyin bile! Unutmayın ki bebeğiniz ömrü boyunca zaten normal gıdalarla beslenecek ama anne sütü alacağı günleri çok kısıtlı. Sadece anne sütü vererek bebeğinizin hem bağışıklık sistemini güçlendireceksiniz, hem bağırsak florasını düzenleyeceksiniz hem de bütün ihtiyaçlarını karşılayacaksınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir