E VİTAMİNİ ALIMI NASIL ARTIRILIR

e vitamini nasil artirilir

Vücudun düzgün işleyebilmesi için E vitaminine olan ihtiyacına ve düzenli olarak E vitamini alımına dikkat etmek önemlidir. E vitamini serbest radikal hasarı ile mücadele ve kalp hastalığı ve kanser gibi sağlık sorunları gibi çok sayıda hastalığı önlemeye yardımcı olan güçlü bir antioksidandır. Bu besin aynı zamanda gen ekspresyonu, hücre ve bağışıklık sisteminin sağlığı açısından da önemli bir rol oynar.

KİVİ :
Kivi E vitamini günlük gereksinimin % 10’ unu karşılar. E vitaminin yanı sıra önemli oranda da C vitamini ve lif içermektedir. Kiviyi sade meyve olarak tüketmenin yanı sıra meyve salatası ve yoğurda ekleyerek de kullanabilirsiniz.

AYÇİÇEĞİ TOHUMLARI YA DA AYÇEKİRDEĞİ :
Hem çitleyerek zaman geçirmek ve hem de E vitamini alımını artırmanın en iyi ve en kolay yollarından biri ayçekirdeğidir. Yaklaşık 1 onsluk (yaklaşık 30 gr) miktar günlük gereksinimin üçte birini karşılayabilmektedir. Ayçekirdeğini kuru üzüm ve çikolata ile birlikte tüketerek hem lezzet artırımına gidebilir hem de daha fazla temel madde gereksiniminizi karşılayabilirsiniz.

MANGO :
Kıyılmış veya doğranmış ½ fincan mango günlük E vitamini ihtiyacının yaklaşık % 5’ini karşılar. Yoğurda katarak, avokado ile birlikte yada atıştırmalık şeklinde tüketebilirsiniz.

DOMATES :
Basit, ucuz ve bir o kadar da etkili. Pişmiş ya da çiğ domates iyi bir E vitamini kaynağıdır. Domatesi her hangi bir şekilde kullanabilirsiniz. Garnitür, çorba, sos yada diğer şekillerde. Tam olarak günlük ihtiyacı karşılamasa da diğer besinler ile buna takviye yapmalısınız.

BADEM :
Ayçiçeği tohumu gibi, badem de E vitamini kaynağı olan iyi bir çerezdir. Kekler, çerezlik yada yulaf ezmesine katarak tüketebilirsiniz. Bademi ayrıca meyve ve bal ile birlikte yoğurda katarak da tüketebilirsiniz.

ISPANAK :
Başka bir E vitamini açısından sağlıklı gıda ıspanaktır. Yarım kase ıspanak günlük E vitamini ihtiyacının % 10’ unu karşılar. Salata, sebze çorbası, kavurma ve taze şekillerde kullanılabilir. Seçenekler sonsuzdur. Kalorisi düşük olduğu için de endişelenmenize gerek yok, kilo aldırmaz.

FISTIK EZMESİ :
E vitamini alımının artırılması için harika seçeneklerden birisi de fıstık ve bunun ezmesidir. Kahvaltıda tost ekmeğinin üzerine sürerek tüketmek en iyi seçeneklerden biridir. Ayrıca farklı olarak makarna üzerine de katarak tüketilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir