Her Bel Ağrısı Bel Fıtığı mıdır?

Her Bel Ağrısı Bel Fıtığı mıdır?

Dr. Mehmet Vedat Özek, özellikle sık karşılaşılan bel ağrılarının hepsinin bel fıtığına bağlanmaması gerektiğini söylüyor.

Amerika, İsviçre, İsveç ve Norveç’te birçok alanda tıbbi çalışmaları bulunan ve özellikle Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon alanında ihtisas derecesinde çalışmalar gerçekleştiren Dr. Mehmet Vedat Özek, özellikle sık karşılaşılan bel ağrılarının hepsinin bel fıtığına bağlanmaması gerektiğini söylüyor.

Her bel ağrısı bel fıtığı mıdır?

Dr. Mehmet Vedat Özek, bel ağrılarının ancak yüzde 3’ünün ameliyat edilmesi gerekli bel fıtıklarından kaynaklı olduğunu belirtiyor. 1996 yılından beri Norveç Sağlık Bakanlığı ile anlaşmalı olarak gerçekleştirdiği İskandinav konsepti ile Türkiye sağlık turizminde de önemli girişimlere imza atan Özek günümüzde birçok hastanede karşılaşılan vakalara bel fıtığı başlangıcı teşhisi koyulduğunu ve bunun ameliyatlara kadar uzanan sağlık sorunlarına yol açtığını ifade ediyor.

“Bel fıtığı başlangıcı diye bir şey yok”

Bunun önüne geçilmesi gerektiğini belirten Dr. Özek, “Bilmemiz gereken bir şey var; bel fıtığı başlangıcı diye bir şey yoktur. Bu nedenle insanlar kolay ve basit şekilde kurtulabilecekleri ağrılar nedeniyle bilinçsiz şekilde bıçak altına girmektedir. Bel fıtıklarının çoğu ameliyatsız olarak tedavi edilebilmektedir. Araştırmalara göre ameliyatsız yöntemlerle hastaların yüzde 75 ila 90’ında iyileşme olduğu görülüyor” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir