Inkjet Yazıcıyla Esneyebilen Elektronik Ekran Üretildi

inkjet

Michigan State Üniversitesi’nden araştırmacılar tümüyle mürekkepli yazıcı kullanarak ilk esneyebilir entegre devreyi geliştirmeyi başardılar. Bu sayede akıllı kumaşların seri üretimi yapılabilecek ve maliyet düşecek . Aynı teknoloji sayesinde çok ince ve esnek bir tablet üretilerek, ufak bir tablet esneyerek büyük bir ekrana çevrilebilir. Ya da kalp ritmini takip eden lastik bant benzeri bileklik yapılabilir. Veyahut tüm duvarı elektronik bir ekrana çevirebilecek duvar kağıdı yapılır.

Elektrik ve Bilgisayar Mühendisi Yrd. Doç Dr. Chuan Wang, esnek akıllı kumaşlar için potansiyel uygulamalar geliştirdi. Standard bir yazıcı ile üretim ya, mevcut yapılabildiğinden pahalı üretim tekniklerine göre üretim maliyeti oldukça düşüyor.

Maliyet o kadar düşüyor ki, bu devreleri basmak neredeyse gazete basmanın maliyetine denk geliyor. Yakında bu teknik sayesinde yumuşak robotik uygulamalardan, giyilebilir elektroniğe kadar pek çok uygulama yapılabilecek.

Akıllı kumaş nanomateryallerden,organik bileşiklere kadar birçok bileşikten oluşuyor. Bu bileşikler farklı elektronik mürekkepleri üretmek için kullanılarak, çeşitli cihazlar üretmek için yazıcıdan geçiriliyor.

Wang ve ekibi bu mürekkepten yola çıkarak, başarılı bir şekilde devre ve OLED’ten oluşan elastik bir malzeme geliştirdi. Sonraki adımda ise devre ve OLED tek bir pikselde birleştirelecek bunun 1-2 yıl alacağı tahmin ediliyor. Normalde bir akıllı tablet veya ekranda milyonlarca piksel var.

Araştırmacılar OLED ve devreyi tek bir çalışan pikselde birleştirmeyi başardıklarında, akıllı kumaş olarak ticarileştirme potansiyeli ortaya çıkacak. Belki de bu sayede katlanabilir ekran teknolojisi ucuzlayarak , günlük kullanıma sunulabilir. “Piyasada henüz mevcut olmayan yeni bir teknoloji ürettik. Böylece esneyebilen ekran teknolojilerin gerçek hayata uyarlanabilmesi için büyük bir adım attık ,” diyor Wang.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir