Karın Ağrısı 3 Aydan Uzun Sürüyorsa Dikkat!

Karın Ağrısı 3 Aydan Uzun Sürüyorsa Dikkat!

Karın ağrısı altta yatan bir hastalığa bağlıysa çocuğun beslenmesi bozulur, iştahı azalır. Bunun yanında kusma, yüksek ateş gibi şikayetler de görülebilir. Bu durumda doktora başvurulmalıdır
Çocukluk döneminde en sık karşılaşılan sorunlardan olan karın ağrısı bir hastalık değildir ancak karın içi veya karın dışı organlardan kaynaklanan hastalıkların bir belirtisi olabilir. Liv Hospital Ulus Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail Gönen, çocuklardaki karın ağrısının nedenlerini ve alınabilecek önlemleri anlattı…

Çocuklarda görülen karın ağrısının sebepleri nelerdir?
Karın ağrısını öncelikle süresine göre sınıflandırmak gerekir. Kısa süreli (akut) karın ağrısı genellikle altta yatan bir hastalığa bağlı belirtidir. Yaş gruplarına bağlı olarak altta yatan hastalıklar birbirinden çok farklı olabilir. Yenidoğan döneminde doğumsal gelişim kusurları, bağırsak problemleri ve tıkanıklıkları, mekonyum tıkacı gibi hastalıklar görülürken; ilerleyen yaşlarda, 2 yaş öncesinde fıtıklar, daha sonraki dönemlerde de apandisit gibi cerrahi patolojiler görülebilir.

Hangi durumlarda karın ağrısı tehlikeli olur?
Karın ağrısı üç aydan uzun süreli ise kronik karın ağrısı olabilir. Bu durumda altta yatan hastalıklarda genellikle bir patoloji saptanamaz. Kronik karın ağrıları okul çocukluğu döneminde çocukların yüzde 10-20’sinde görülür ve sık sık tekrarlar. Organik olmayan (altta yatan bir hastalığa bağlı olmayan) kronik karın ağrılarının nedenleri genellikle fonksiyonel karın ağrısı sınıfı içinde yer alır. Sıklıkla fonksiyonel dispepsi, irritable bağırsak sendromu, abdominal migren, fonksiyonel karın ağrısı gibi sebeplere bağlı olabilir.

KOLİK, AĞRIYA SEBEP OLABİLİR

Konuşamayacak kadar küçük çocuklar ağrıyı nasıl ifade ediyorlar?
Kendini ifade edemeyen, konuşmaya başlamayan küçük çocuklarda ve bebeklerde karın ağrısı kendini huzursuzluk, ağlama krizleri şeklinde gösterebilir. Bebeklerde en sık karın ağrısı sebepleri koliktir (gaz sancısı). Kusma da eşlik ediyorsa gastroözafagiyal reflü hastalığı görülebilir. Besin alerjileri (genellikle süt proteini ile ilişkili), nadiren de bağırsak tıkanıklıkları veya düğümlenmesi, karın içi organlardaki yapısal veya iltihabi hastalıklara işaret edebilir.

Ne zaman doktora başvurmak gerekir?
Karın ağrısı eğer altta yatan organik veya yapısal bir hastalığa bağlıysa, çocuğun beslenmesi mutlaka bozulur, iştahı azalır. Bunun yanında safralı kusma, yüksek ateş gibi şikayetler görülebilir. Eğer genel durumunda bozulma, yüksek ateş, safralı kusma varsa mutlaka acilen doktora başvurulmalıdır.

Ağrıda sıcak kompres etkili midir?
Süt çocuklarında görülen kolik sancılarında sıcak kompres olarak ılık suyla banyo yaptırmak faydalı olabilir. Benzer mekanizmayla fonksiyonel karın ağrılarında ya da kabızlığa bağlı karın ağrılarında da sıcak kompres faydalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir