Küçük bir evi dekore etmek için 14 faydalı fikir

stamina_yapi_dekorasyon_1

Geniş bir daireyi dekore etmek kolaydır. Peki ya küçük daireler? Üstelik günümüzde çoğu apartman küçük odalara sahip. O halde gelin hep birlikte küçük daireleri düzenlemek için yararlı fikirlere göz atalım.

​1. Entegre ortamlar
Küçük dairelerde salon, yemek odası ve hatta mutfak gibi sosyal alanlar az bir mesafe ile bir arada bulunmalı. Bu sayede mevcut alandan verim elde edilebilir. Uyumlu ve estetik bir dizayn sağlamak için abartılı süsleme veya mobilyalara odaklanmamalı, belirli bir işlevi gerçekten sağlayanları tercih etmeliyiz.

2. Dekorasyonda rengin önemi
Küçük dairelerde genellikle az sayıda pencere olduğundan yeterince ışık almayabilirler. Bu durumda evi koyu renklerde döşemek hiç akıllıca değildir. Bunun yerine ferahlık hissini kuvvetlendiren açık tonlara yönelmeli. Mutlaka baskın bir renk kullanmak istiyorsanız duvarlar yerine halı, tekli koltuk gibi mobilyaları tercih edebilirsiniz.

​3. Şeffaf mobilyalar
Cam malzeme olarak bulunduğu ortama hafiflik hissi verir. Bu da küçük daireler için idealdir. Zira dar bir alanda bir sürü eşya hem göz yorar hem de boğucu bir etki yaratır. Cam ise bu sorunun üstesinden geldiği gibi ışığı da iyi yansıtır.

​4. Odayı bölmek
Küçük alanlarda duvar işlevi gören bir tür paravan kullanma fikri kulağa yanlış gelebilir. Çünkü zaten kısıtlı olan alanı daha da daraltmak anlamına gelir bu. Ancak tek amacı odayı bölmek olan işlevsiz bir paravan yerine mobilyaları kullanarak odayı yaratıcı bir şekilde bölmek mümkün.

​5. Renkle birleştirmek
Öte yandan bir arada bulunan sosyal alanları bölmek yerine aksine birleştirmeyi de tercih edebilirsiniz. Zira farklı alanların bir arada ahenk içinde görünmesi sınırlarının çizilmesinden daha önemli olabilir. Bu durumda aynı renk paletinden yararlanarak oda içindeki farklı alanları birleştirebilirsiniz.

6. Küçük ekran tercih etmek
Daireniz zaten küçük olduğundan büyük bir televizyona ihtiyacınız yok aslında. Dolayısıyla daha küçük boyutlu bir televizyon satın alarak devasa plazmayı koyacak yer arama derdinden kurtulursunuz.

​7. Mutfak dolaplarının şekli
Bir mutfak için en iyi kullanışlı tasarım L biçiminde modüler mobilya seçmektir. Bu şekilde gerekli dolaşım alanını oluştururken mutfağı aktif olarak kullanabilirsiniz.

​8. Ahşap ile
Başta açık mutfak modelleri olmak üzere ahşap küçük mutfaklar için harika bir seçimdir. Çünkü tüm stillere rahatlıkla uyum sağlar. Aynı zamanda eve doğallık katar.

​9. Aydınlatma tasarımı
Işık, herhangi bir ortamı tamamen değiştirebilir. Günümüzde her dairenin ihtiyacına göre aydınlatma modelleri mevcut. Siz de kendi evinize uyan modeli seçip ışığın gücünden yararlanın.

​10. Banyonun dizaynı
Küçük dairelerin banyoları da genellikle küçük olur. Bu durumda mevcut boşluk çok iyi değerlendirilmeli, hiçbir köşeyi atıl bırakmamalısınız. Küçük banyonuza çarpıcı bir görünüm sağlamak isterseniz birazcık masraf yapmayı göze alın.

11. Depolama alanları
Küçük dairelerde raf kullanacaksanız eğer daime dikey raf modellerini tercih edin. Böylece yerden verim sağlarsınız.

12. Yatak odasını düzenlemek: Dolaplar
Yatak odasını verimli bir şekilde düzenlemek için öncelikle kompakt mobilya kullanın. Giysi dolapları için duvara gömülü modelleri tercih edebilirsiniz.

13. Yatak odasında renk
Tıpkı salonda olduğu gibi yatak odasında da açık tonları tercih etmek mekanı havadar kılmak için en doğru seçimdir. Yine de canlı renklerden vazgeçemiyorsanız eğer mobilya ve duvarlarda değil, yatak örtülerinde renk tercih edin.

14. Çocuk odası
Son olarak birden fazla çocuğunuz varsa muhakkak ranza satın alın. Günümüzde özellikle çekmeceli, dolaplı ranzalar son derece revaçta.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir