Lohusa Depresyonu Belirtileri

lohusa-depresyonu

Lohusa Depresyonu :
Lohusa depresyonu (postpartum depresyon) doğum sonrasında görülen bir majör depresyon çeşididir. Hamilelik esnasında hızla artan progesteron ve östrojen hormonları doğum sonrası hızla hamilelik öncesi haline döner. Bu hızlı hormonal değişiklikler yanı sıra yeni doğan bir bebeğe sahip olma hissiyatı özellikle ilk doğumlarını yapan kadınları çok daha derinden etkileyebiliyor. Kimi kadın bu dönemi ailesinin ve çevrenin desteğiyle çok daha hafif bir şekilde atlatırken kimi kadınlar maalesef lohusa depresyonuna yakalanabiliyor.

Lohusa Depresyonu Belirtileri Nelerdir?
Lohusa depresyonunu belirtileri özellikle doğumu takip eden 6 hafta içerisinde kendini göstermeye başlar. Kimi zaman yıllar süren etkileri olabilir. Depresif ruh hali, ani ağlama krizleri, yetersizlik hissi, bebeğe karşı sevgisizlik/ilgisizlik, sinir patlamaları, aşırı hareketlilik, intihar düşünceleri, aşırı yorgunluk ve isteksizlik şeklinde kendini gösterebilir. Özellikle hamileliğinde depresyonla baş eden, eşiyle veya ailesiyle sorunlar yaşayan, maddi manevi yetersizlikler yaşayan kişiler ile ilk defa doğum yapan kişilerde görülme olasılığı artıyor. Yaşanan hızlı hormonal değişikliklere bir de çevresel faktörler eklenince kadınlar için aşılması zor bir dönem başlayabiliyor.

Bu belirtiler sizde veya çevrenizde bir yakınınızda varsa ne yapmak gerekir?

Eğer aşamayacağınız ölçüde bir depresyonun içinde bulunduğunuzu hissediyorsanız ve imkanınız varsa mutlaka bir uzman yardımı almalısınız. Bu dönemi terapi ile çok daha rahat bir şekilde atlatmanız mümkün. Bunun haricinde eğer durumunuz yoksa mutlaka eşinizden veya yakınlarınızdan bebeğin bakımı için size yardımcı olmalarını isteyin. Bebek uyuduğu sırada mutlaka siz de uyuyun. Mümkünse bebeğinizi alıp yürüyüşlere çıkın. Temiz hava almak ve evden uzaklaşmak size iyi gelecektir. Kendinize biraz zaman ayırarak bu süreçte sevdiğiniz bir diziyi/filmi izleyebilir ve bulunduğunuz ruh halinden bir nebze olsa da uzaklaşabilirsiniz. Yeni anne olan herkese önerim bebeğin uyuduğu zamanları iyi değerlendirmeleridir. Ben de lohusalığımın ilk haftasında devamlı ağlayan, sinirli, yetersizlik hisseden birine dönüşmüştüm. En sonunda kızım uyuduğu sırada ben de uyuyarak çözümü buldum. Yatın güzelce dinlenin. Siz uyudukça, dinlendikçe ruh haliniz de normale dönecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir