Meyve Kabuklarının Faydaları ve Kullanımı

cilt-sagligi

Cilt Sağlığı için Meyve Kabuklarının Faydaları ve Kullanımı

1. Sivilceler için portakal ve limon kabukları :
Portakal ve limon kabuklarını kullanarak akneye elveda demek de mümkün. Kabukların özü, antibiyotiklerle aynı özelliklere sahiptir ki bu nedenle bunlar Propionibacterium acnes (P.acnes) adlı sivilceye neden olan bakterilerle savaşabilir. Sert akne ilaçlarını kullanmanıza gerek kalmadan, cildin sivilce-akne oluşturma eğilimini azaltmış olursunuz. Aynı zamanda iltihaplanma ortaya çıkma ihtimali de daha azdır.
2. Portakal-limon kabuğu, cildin ürettiği yağı kontrol eder.
Yağlı cilt sorunuyla baş etmeye mi çalışıyorsunuz? Cildin ürettiği fazla yağı dengelemek için yüz üzerinde portakal kabuğunu kullanılabilir. Kabukta, gözeneklerdeki sebum birikimini önleyen nobiletin adı verilen bir flavonoid bulunur. Bu bileşik, gözeneklerin daha büyük olmasını engeller ki aslında böylece yağ için daha az yer kalır.
3. Portakalın kabukları cilt tonunu dengeler ve cildi güçlendirir.
Portakal kabuğunda cildin tonunu dengeleyen, sağlıklı ve genç görünmesini sağlayan bileşikler vardır. Bu bileşikler cildi daha da güçlendirir ki bu nedenle selülit için harika doğal bir çaredir de.
4. Mandalina kabukları kırışıklıkları önler.
Yüz bakımı için kullanmak isteyeceğiniz ürünler ki özellikle de kırışıklık önleyici kremler pahalı olabilir. Ancak mandalina kabuğunun bu noktada müthiş faydaları bulunuyor. Kabuğun yüksek antioksidan içeriği bulunmaktadır. Bu, cildin kollajen düzeyini korur ve böylece kırışıklıkların oluşmasını engeller. Cildinizi sıkı ve kırışıklıkları geciktirmek istiyorsanız, güzellik rutinine mandalina kabuğu eklemeyi düşünün derim.
5. Portakal kabuğu ile cilde peeling etkisi
Toz haline getirilmiş portakal kabuğu şaşırtıcı bir peeling ürünüdür aslında. Toz halindeki kabuklar cildinize sağlıklı besinler sunarken cildin yenilenmesini sağlar. Portakal kabuğu tozu tek başına sizin için fazla aşındırıcıysa, az miktarda süt, hindistancevizi yağı veya balla karıştırılabilir. Bu teknik, güneşte kurutulmuş limon, elma ve muz kabuklarıyla da kullanılabilir.
6. Muz ve avokado kabukları cildi nemlendirir.
Muz ve avokado, cilt için iki kat etkili şaşırtıcı nemlendiricilerdir. Sadece yapmaktan gereken yumuşak bir cilt için vücudunuzun ve yüzünüzün her yerini kabukla ovun. Bu, özellikle peeling sonrası cildi nemlendirir. Bir başka fikir de, meyve kabuklarını kurutup toz haline getirdikten sonra en sevdiğiniz losyonunuza karıştırmaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir