Saç Bakımıyla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

sac-bakimi

Saçların yıkanma sıklığı çok önemlidir. Sık yıkanılan saçlar; saç derisinin kuruyup kaşıntı yapmasına sebep olur. Seyrek yıkamak ise tam tersi saçlarda yağlanmaya sebebiyet verir. Her iki durumda da saçlar da kepek problemi yaratır. Bu yüzden saç yapımızı bilerek yıkamalıyız. Örneğin; kuru saç yapısına sahip olan saçlar ılık su ile duş almalı, hassas şampuanlar ve saç yapısına uygun nemlendiriciler kullanmalıdır.Kullanılan şampuana göre saçlar haftada 2-3 kez yıkanırsa daha sağlıklı sonuçlar verir.

Durulama :

Duş sonrası saçın kurulanması ve şekillendirilmesinde birkaç püf noktası vardır. Islak saçın duş sonrası hemen taranması ve şekillendirilmeye çalışılması saçı yıpratıcı bir durumdur. Ayrıca  saçı kurulama sırasında da hassas davranılmalı, saç uçlarından havlu ile yumuşak hareketlerle ovulmalı. Saçların yoğun ıslaklığı alındıktan sonra kurutma makinesi yaklaşık 15cm uzaklıktan tutularak kurutma işlemi yapılmalı.

Doğru Tarama :

Karışan saçlarımızı ayırmak, düzgün ve güzel gözükmesini sağlamak için yaptığımız tarama işlemi bazen çok meşakkatli bir iş haline gelebiliyor. Özellikle kurumuş ve yıpranmış saçlarımızı taramak oldukça zor olabiliyor. Bunun için saçlarımızı nemliyken taramak işimizi kolaylaştırıyor. Uzmanlar saçların nemliyken yüzde 50 oranında esnek olduğunu bu yüzden de saçların tarama sırasında koparak dökülmesini ve kırılmasını engellediğini söylüyor. Ayrıca bir önemli nokta daha var ki o da tarak seçimi. Nemli saçlarınızı tararken fırça yerine geniş dişli taraklar tercih edilmelidir. Mümkün olduğunca plastik tarak ve fırça kullanmaktan kaçının, bunun yerine bitki ve hayvan liflerinden yapılmış veya ahşap saplı tarakları tercih edin. Aksi takdirde plastik taraklar saçlarınızda statik elektrik birikmesine neden olarak saçların donuk, cansız ve elektriklenmiş gözükmesine neden olur.

Saç Kesimi :

Saçların kestirilme sıklığı önemlidir.İhtiyaç olması durumunda saçlar kestirilmeli ve düzelttirilmelidir. Saç uçları ne kadar kesilirse o kadar çabuk uzayacağı yanlış bir bilgidir. Saç şekillendirici ürünleri daha fazla kullanan kişilerin saçları daha çabuk kırılıp yıpranır. Saç kırılmalarının nedeni saçların içerisinde bulunan ölü proteinlerdir. Saç uçlarını sürekli kestirerek ölen proteinleri tekrar canlandırmak mümkün değildir.

Güneş Etkisi :

Yaz aylarında havaların ısınmasıyla deniz yada havuz kenarlarına kendimizi atarız. Ama dikkat etmemiz gereken bir noktayı kaçırmamalıyız. Bu sıcak yaz aylarında güneş ışınlarının zararlarından sadece cildimizi değil saçlarımızı da korumalıyız. Güneşlenme sırasında mutlaka başımıza şapka takmalıyız. Zamanla güçsüzleşen saçlarda güneş ışınlarının etkisiyle renk açılımları ve kırılmalar görülür. Yazın deniz suyundan etkilenebileceği gibi kışın da yüzme havuzlarındaki klorlu su saçlarımızın yıpranmasına ve güçsüzleşmesine neden olur.

Kremler ve Nemlendiriciler :

Saç kremleri ve nemlendirici bakım ürünleri kullanılırken saç yapısına uygun olanları alınmalıdır. Çok sık kullanılmamakla birlikte haftada 1 kez tercih edilmelidir. Nemlendirici bakımlarla saçlarınıza muhteşem bir parlaklık ve yumuşaklık kazandırabilseniz de aslında saçınız özünde aynı kaldığı için tedavi edici pek bir yönü bulunmuyor.

Boyalar :

Saçlara uygulanan boyalar, saç açıcılar saçlara ciddi zarar veren ürünlerdir. Saç tellerinin incelmesinin ve koparak dökülmelerin bir numaralı nedenidir. Son yıllarda yaygınlaşan organik boyalarda hiçbir fayda etmemektedir.

Toplama :

Saç bakımında en çok yapılan hatalardan biride saçları çok sıkı bir şekilde toplamak. Örgü yapmak, arkadan bağlamak, sıkıca şekillendirmek saçların kopmasına ve zarar görmesine neden olur. Saçları sıkıca toplamak sağlıklı olan saçların incelmesinin yanı sıra saç köklerine de ciddi zararlar verir. Bununla birlikte saçları sıkıca toplamak baş ağrısına da sebebiyet vermektedir. Özellikle anneler kız çocuklarının saçlarını toplarken bunlara dikkat etmeliler. Bu hata küçük yaşlarda sürekli yapıldığı takdirde yanlarda bulunan saçların zayıflamasına ve ileride de saç dökülmesine ve çıkmamasına neden olacağı unutulmamalıdır.

Beslenme Faktörü :

Saç sağlığında beslenmenin önemi büyüktür. Vücut yeterli miktarda protein, vitamin, mineral alamazsa saç da gelişemez. Yeme bozuklukları olan ve vejeteryan beslenen kişiler saç sağlığı ve bakımına daha çok dikkat etmeliler. Güçlü ve sağlıklı saçlar için tam tahıllı besinler, yumurta, somon, mercimek, yeşil sebzelerin tüketimine ağırlık verilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir