Saç Uzatmak İçin Doğal Yöntemler ve Saç Uzatıcı Maskeler

yipranmis-saclar

Saç Uzatmak İçin Doğal Yöntemler
Saç uzatma işlemi emek ve zaman isteyen bir iştir. Mutlaka doğru bir bakım ve beslenme gerektirir. Saçlar ayda ne kadar uzar diye soracak olursanız bu kişiden kişiye değişen bir durumdur.Ortalama olarak ayda 0,5 cm ve 2.5 cm arasında bir uzama gösterir. Bu durumu bakım ve beslenme ihtiyacını doğru karşılayarak arttırmak mümkündür.

Hızlı Saç Uzatma Yöntemleri :

Sağlıklı ve hızlı saç uzatmak için aşağıdaki şeylerden mutlaka kaçınmanız gerekmektedir.

  • Saçları boyamak uzama esnasında yıpranmasına ve uzamanın yavaşlamasına sebep olur.
  • Saç kurutma makinesi , maşa gibi ısı veren ve saçı yıpratan şeyler kullanmakta saç uzamasını yavaşlatır.
  • Saçlarınızı yıpratacak herhangi bir işlemden kesinlikle kaçınmalısınız.
  • Saç derisini temiz tutmamak saç uzamasını yavaşlatan ve sağlıksız saç oluşumuna sebep veren bir durumdur

Sağlıklı Ve Uzun Saçlara Sahip Olmanın Yolları :

Saç uzatmak için faydalanabileceğiniz bitkisel yağlardan bahsetmek istiyorum.Sonrasında saç uzatıcı maskeler ile ilgili bilgiler vereceğim.Her gün düzenli olarak saç derisine parmak uçlarınız ile masaj yaparak saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırabilirsiniz.Böylece saçlarınız daha iyi beslenecek ve daha sağlıklı uzayacaktır.

Peki saç uzatırken hangi bitkisel yağları kullanmalı ve bakım yapmalısınız? Hint yağı, badem yağı , zeytinyağı gibi bitkisel yağlar saçların ihtiyacı olan besini tam olarak karşılayan ve bakım yapabileceğiniz yağlardır. Bu yağlar ile saç bakımı yaptığınızda saç uzamasını hızlandırdığınız gibi saçlarınız daha parlak ve sağlıklı bir görünüme de kavuşacaktır.

Bu bitkisel saç bakım yağları dışında saç uzatmak için kullanabileceğiniz diğer takviyeler ise vitaminlerdir.B kompleks vitaminleri , A ve C vitaminleri içeren ve her eczanede rahatlıkla bularak saç bakımınızı yapabileceğiniz vitaminler de saçlarınızın ihtiyacı olan bakımı karşılayabileceğiniz takviyelerdir.

Bunlar dışında saç uzatmak için kullanabileceğiniz bitkisel yöntemler karoten, ısırgan otu ve silistir. Isırgan otu saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırdığı ve dolayısıyla saçları beslediği için çok faydalıdır.

Saç Uzatıcı Maskeler :
Saç uzatmak için maske kullanarak saçlarınıza bakım yapmakta çok önemli ve faydalı bir yöntemdir. Şimdi sizlere saç uzatıcı maskeler ile ilgili bilgiler vereceğim. Düzenli uyguladığınızda hem daha sağlıklı ve parlak saçlara kavuşacaksınız hem de saçlarınız daha hızlı uzayacak.

Saç Uzatıcı Sinemaki Maskesi :

Bu saç uzatıcı maskeyi yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler badem yağı , sinemaki otu ve bemiks ampul.Bir çay bardağı su içine sinemaki otunu koyup kaynamasını bekleyin ve 5 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Daha sonra ortaya çıkan karışımı süzün ve biraz soğumasını bekleyin.(Çok fazla soğumasına gerek yok ılık olması yeterlidir.) Ilık olduğunda içine bemiks ampülü kırıl dökün ve 1 tatlı kaşığı badem yağı ekleyip tam olarak karışana kadar karıştırın. Oluşan karışımı saçlarınıza sürerek 30 dakika kadar saçlarınızda bekletin. Sonrasında saçlarınız tam olarak temizlenene kadar ılık su ile yıkayın. Bu saç uzatıcı maskeyi haftada 1 – 2 kere uygulayın.

Saç Uzatıcı Yoğurt Maskesi :

İhtiyacınız olan malzemeler limon , kına , yumurta ve yoğurt.Limonun suyunu sıkın. 5 damla limon suyu ,1 yumurta 1 yemek kaşığı kına ve yoğurdu bir kaba koyarak macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Ortaya çıkan karışımı fırça ile saçlarınıza yedirin. Bu işlemi uygularken saç diplerinizden uçlarına doğru sürmeye özen gösterin. Sonrasında 25-30 dakika civarı saçınızda bekletin ve ılık su ile saçlarınızı temizleyin. Bu bakımı haftada 1-2 kez uygulayabilirsiniz.

Saç Uzatıcı Susam Otu Bakımı :

Bu bakımı uygulamak için ihtiyacınız olacak malzemeler; çörek otu yağı , susam otu ve yumurta sarısıdır.Yumurta sarısını 1 yemek kaşığı susam otu ve çörek otu yağı ile karıştırın. Oluşan karışımı saçlarınıza parmaklarınız ile masaj yaparak sürün ve yaklaşık 15 dakika bekletin. Sonrasında saçlarınızı yıkayarak maskeden tam olarak arındığına emin olun. Haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

Yıpranmış Saçlar Için Saç Uzatıcı Maske :

Konunun başında da belirttiğim gibi yıpranmış saçları uzatmak çok ama çok zordur. Gerekli bakımları yapmadığınız taktirde saçlarınızın istediğiniz bir şekilde uzamasını beklemek hayal kırıklığından başka bir şey getirmeyecektir. Peki yıpranmış saçları uzatmak için uygulamanız gereken saç bakımı nasıl olmalıdır? Yıpranmış saçları uzatmak için kullanabileceğiniz bu maske mutlaka sorununuzu çözecektir. İşte tarifimiz!

Yıpranmış saçları uzatmak için kırıkları onararak saç diplerini besleyen mucizevi bir meyve olan muzdan faydalanacağız.Bu tarifimiz için ihtiyacınız olan malzemeler 2 adet muz , hindistan cevizi yağı veya badem yağı (Tercihen hindistan cevizi) , zeytinyağı ve bal.

2 adet muzu ince ince dilimleyerek bir kaba koyun ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı,hindistan cevizi yağı ve balı ekleyin(Hepsi bir yemek kaşığı olacak) Karışımın homojen bir hal alana kadar iyice karıştırın. Oluşan karışımı saçlarınıza masaj yaparak sürdükten sonra tarak kullanarak saçlarınız ve saç deriniz tarafından iyice emildiğine emin olana kadar yedirin. Karışımı uyguladıktan sonra yaklaşık 15 – 20 dakika kadar bekleyin ve ılık su ile saçlarınızı maskeden arındırın. Arındırma işlemi diğer maskelere göre biraz daha zor olabilir. Bu yüzden doğal bir şampuan veye zeytinyağı sabunu ile saçlarınızı yıkamanız da fayda var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir