Sağlık ve Teknoloji

Teknoloji Firmaları , sağlık üzerine yoğun mesailer aldıklarını öne sürüyorlar. Sağlıkta, artık teknolojiden ayırt edilemez durumda. Her insan hayatını kolaylaştırma çabasındayken , bu durumda ”Teknoloji” söz konusu oluyor. Hastaların yaşamını kolaylaştırmakta en büyük etmen olan Teknolojilere , büyük ve ciddi yatırımlar yapılıyor. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte , yaşam koşulları da bir nebze gelişiyor. En önemlisi de hayat kolaylaşıyor. Böylelikle insanlık artık sağlık verilerini bir bileklik , bir saat , hatta bir kulaklıkla bile kontrol edebiliyor.

”Drone”

Drone’nin İngilizce’de kelime anlamı , erkek arı manasına gelmektedir. Ancak , günümüzde ise insansız hava araçları olarak kullanılıyor. Tarihine baktığımızda genellikle askeri amaçlı kullanılan dronelar, artık olduğundan daha ulaşılabilir. Günümüzde iki farklı Drone tipi konuşuluyor. Bunlardan bir tanesi Wi-Fi teknolojisi ile çalışıp  , uzaktan kumandayla kontrol edilebilen ; belli bir mesafeye çıkıp, şarjı yettiği sürece havada çekim yapabilen ARDrone ve DJIPhantom gibi ürünlerdir. Bir nevi milenyum çağında doğanların yeni oyuncağı. Bir diğeri den; gelecekte internet erişiminin olmadığı bölgelerde erişimi sağlaması öngörülen ve sürekli havada olacak olan hava araçları. Mark Zuckerberg’in Internet.org projesi ile bu tip Drone’larla internet olmayan bölgelere, interneti sunma hayali bulunmakta.

”Giyilebilir Teknoloji”

Kollarımızdaki bileklikler akıllı ve gün içinde kaç adım attığımızı , kaç adım atmamızı gerektiğini ve ne kadar kalori yaktığımızı söylüyor. Nabzımızı ölçüyor ve veriler anlık olarak telefonumuza, bilgisayarımıza gönderiliyor. Doktorlar bu teknolojiden yararlanıp hastalarının kontrollerini bu cihazlar üzerinden gerçekleştirecekler. Hastadan alınan veriler anlık olarak doktora gidecek ve kaygı verici bir durum varsa doktor hastayı çağırabilecek. Kim bilir belki ilerde hastanın doktorun yanına gitmesine bile gerek kalmayabilir.

”Kulaklıklar”

Sadece saatler ve bileklikler değil akıllı kulaklıklar da sensörleri sayesinde kulaktan nabız ölçüyor. Ve acil bir durumda kullanıcısını uyarıyor.

”Google Glass”

Doktorlar Google Glass’ı ameliyatlarında kullanıp operasyon sırasında doktor arkadaşlarıyla fikir paylaşımında bulundular. Google Glass şekil değiştiriyor, ilk tanıtılan gözlük üzerinde ciddi değişikliklere gidiliyor. Ama bizim bildiğimiz, denediğimiz ilk Google Glass sağlık sektörüne sıkı bir şekilde giriş yapacağının sinyallerini vermişti

”Akıllı Alçı”

3D (3 Boyutlu) yazıcılardan alınan parçalarla yapılan bu akıllı alçılar hastaların iyileşme sürecini yakından izliyor. Alçıya alınmış bölgelerin iyileşme süreçlerini takip edip, doktora bilgi gönderiyor. Böylelikle hasta uzun zaman alçı takmak zorunda kalmıyor.Akıllı alçılardan biri İntel’in Edison platformu ile üretildi. Alçı, algılayıcıları sayesinde özellikle kolda meydana gelen kasılmaları ölçüyor ağrı varsa şiddetine kadar tespit edip verileri biriktirebiliyor. Hasta odaları akıllanacak, sıcaklık hastanın durumuna göre ayarlanacak, hatta hasta yatakları da uyuma şekline göre pozisyon alabilecek.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir