SAĞLIKLI BİR GELECEK İÇİN ÇOCUKLARLA DİJİTAL DÜNYA ARASINA MESAFE KOYUN

teknolojiye-mesafe-koyun

HAYAL GÜCÜ VE YARATICILIKLARINI ÖNLÜYOR !
Amerika’da 2010 yılında Kanser Vakfı tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre ilkokul çağındaki çocuklar günde ortalama 7,5 saat teknoloji kullanıyor. Bu çocukların yüzde 75’inin yatak odasında televizyon var ve Amerikan ailelerinin yüzde 50’sinin evinde televizyon tüm gün açık. Çocukların oyunu artık çoğunlukla teknolojiye dayanıyor ve bu da maalesef yaratıcılıklarına ve hayal güçlerine büyük ölçüde zarar veriyor.

VİDEO OYUNLARINA DİKKAT !
Teknolojinin çocukların düşünme şeklini değiştirdiğini belirten Gürbey, “Video oyunları çocukları çoklu uyaranlara dikkat etmeye şartlıyor. Bu olumlu yanı olsa da, aynı oyunlar çocuklarda dikkat dağınıklığına ve hafıza sorunlarına yol açıyor. Çocuklar bilgiye kolayca ulaşsa da onu uzun süre hafızada tutmakta ciddi zorluk yaşıyorlar. Ayrıca, belirli bir formata odaklandıkları için derin düşünme ve hayal gücünü kullanma gibi alışkanlıklar da edinemiyorlar” dedi.

FİZİKSEL , ZİHİNSEL VE PSİKOLOJİK SORUNLARA YOL AÇIYOR :
Çocuklarda oluşan teknoloji bağımlılığının hareketsizliğe neden olması sebebiyle motor ve duyusal gelişimler için ciddi dezavantaj oluşturduğunu belirten Gürbey, “ teknoloji bağımlısı çocuklar arasında obezite ve diyabet hızla artıyor. Aynı zamanda dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu, gelişimsel gerilikler, öğrenme güçlüğü, anksiyete, depresyon ve uyku bozukluğu oranları da teknolojinin aşırı kullanılmasıyla birlikte tehdit edici boyutlara ulaştı” diyerek oluşan fiziksel, zihinsel ve psikolojik hasara vurgu yaptı.

RUH HALLERİ OLUMSUZ ETKİLENİYOR :
Teknolojinin çocukların hissetme şeklini ve empati kurma yeteneğini değiştirdiğini belirten Gürbey, “İngiltere’de yapılan bir araştırma, günde dört saatten fazla bilgisayar oyunu ve internet kullanan çocukların, günde bir saatin altında kullananlara kıyasla, kendilerini daha kötü ve mutsuz hissettiklerini gösterdi. Çocuk gelişimi açısından hareket etme, dokunma, insanlarla yakın ilişkiler kurma ve doğayla iç içe olma çok büyük önem taşıyor.

Unutmayalım ki çocuklarımızın asıl ihtiyacı olan en yeni, en son teknoloji ürünler değil. Asıl ihtiyaç duydukları, onlarla kaliteli zaman geçirmemiz, oyun oynamamız, sohbet etmemiz ve sarılıp sevgimizi göstermemizdir. Çocukları elbette teknolojiden tamamen koparamayız, ancak teknolojinin çocukları esir alarak, bağımlı haline getirmesine kesinlikle izin verilmemelidir“ dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir