Sağlıkta Teknoloji Harcamaları Artırdı

Sağlıkta Teknoloji Harcamaları Artırdı

Hakan Canduran, Ankara Barosunca bu yıl altıncısı düzenlenen Sağlık Hukuku Kurultayı’nın açılışında yaptığı konuşmada, sağlık hakkının önemine vurgu yaptı.

Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran, “Sağlık hakkının üzerinde sosyal devlet oluşumu sürecinde bir kısım etkiler oluşmuştur. Sağlık bakımında yüksek maliyetler ve önemli harcamalar ortaya çıkmıştır. Özellikle nüfusların yaşlanması ve sağlık hizmetinin teknolojik boyutunun yükselmesi ne yazık ki harcamaları da artırmıştır” dedi.

Canduran, Ankara Barosunca bu yıl altıncısı düzenlenen Sağlık Hukuku Kurultayı’nın açılışında yaptığı konuşmada, sağlık hakkının önemine vurgu yaptı.

Sağlık bakım hakkı alırken, sağlık hizmet alanlarına kolayca ulaşmak, ayrımcılığa uğramamak, tıbbi imkanlardan eşit yararlanmak, aydınlatma alma gibi hakların da kullanılabilmesi gerektiğini belirten Canduran, “Sağlık hakkı temel insan hakkı olan sağlığın korunması, teşhisin yapılması ve rehabilite edilmesini kapsayan elde edilebilir en yüksek tıbbi bakım alma hakkıdır” diye konuştu.

Sağlık hakkının gıda, konut, içilebilir su, yeterli hijyen, sağlıklı çevre, güvenli çalışma ortamı ve eğitim gibi hakları da içerdiğini anlatan Canduran, “Sağlık hakkının üzerinde sosyal devlet oluşumu sürecinde bir kısım etkiler oluşmuştur. Sağlık bakımında yüksek maliyetler ve önemli harcamalar ortaya çıkmıştır. Özellikle nüfusların yaşlanması ve sağlık hizmetinin teknolojik boyutunun yükselmesi ne yazık ki harcamaları da artırmıştır” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Adem Keskin de sağlık hukukunun son yıllarda gündeme geldiğini belirterek, Ankara Barosuna ve sağlık hukukunun gelişmesine katkısı olanlara teşekkür etti.

Ankara Barosu Sağlık Hukuku Başkanı Berna Özpınar da kurultayda gerçekleştirilecek oturumlar ve katılımcılar hakkında bilgi verdi.

İki gün sürecek olan kurultayda “Aydınlatılmış Rıza”, “Sağlık Uygulama Tebliği ve Sosyal Güvenlik Hukuku uygulamaları kapsamında karşılaşılan sorunlar”, “Güvenli Gıda Hukuku”, “Sağlık Turizmi Hukuku” konu başlıklarında oturumlar gerçekleştirilecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir