Teknolojinin Olumlu-Olumsuz Etkileri

teknolojik-urun

Teknoloji Dünyası’nın zaman , yer , mekan fark etmeksizin hayatımıza farklı bir renk kattığının , ve hayatımızda bambaşka bir yer edindiğinden %75 haberdarız. Teknoloji sayesinde , işlerimizin oldukça kolaylaştığını , iletişimimizin her geçen gün daha fazla arttığını dile getirebilirm. ” Technoslogos ” Teknoloji kelimesinin Latince karşılığıdır. İşlerimizi halledebilmek için en önemli bağdaşlar , ”Akıl” ve ”Yetenek” olarak ikiye ayrılır. Sanayinin en belirgin ögesi , teknoloji üretebilmektir. Ülkelerin teknoloji üretmesi , gelişmişlikleriyle doğrudan ilgilidir. Teknolojik gelişmelerin sağlığa , eğitime, haberleşmeye ve her alana olumlu katkısı mutlaka ama mutlaka vardır. Teknolojik gelişmelerin eğitim üzerine etkisinin 19.yy’a kadar pek fazla değiştiği söylenemez. 19.yy’a kadar eğitimde hep klasik uygulamalar kullanılmıştır. ( Tahta , tebeşir , sıra vb.) 19.yüzyılda bu durum değişime uğramıştır. Günümüzde bir kütüphane dolusu kitabın içinde bulunan bilgi , bir diskin içine sığabilmektedir. Uydu ve internet teknolojisi sayesinde , dünyanın bir ucundaki kütüphanede bulunan bilgilere ulaşabilmekteyiz.

Bizlere Sağlamış Olduğu Faydalar ;

  • İnternet ağı sayesinde , dünyanın bir ucundaki veya farklı farklı yerlerindeki bilgilere kolaylıkla rahat bir şekilde ulaşım sağlıyoruz.
  • Teknoloji sayesinde evlerimizde kullandığımız pratik mutfak eşyaları  ( Çamaşır makinesi , bulaşık makinesi) işlerimizi daha rahat yapmamıza olanak sağlar. Daha kısa sürede,daha rahat ve daha az enerji harcayarak yapabilmekteyiz.
  • Teknoloji , sağlık yaşantımızda da büyük bir çığır açmıştır. 
    Sinirbilim alanında kullanılan son teknolojiler , (Fonksiyonel beyin görüntülemesi, ruhsal durum ve beyin fonksiyonları üzerinde etkili ilaçlar , beyin yapısı , fonksiyonu ve düzeni ile ilgili araçlar) birçok etik sorunun tartışılmasına neden olmaktadır. Bu sorunlardan en önemlisi ; Bu teknolojilerin herhangi bir tıbbi endikasyon olmadan , bireylerin zihinsel ve beyinsel yetenek ve kapasitelerinin geliştirilmesi veya güçlendirilmesi amacıyla kullanılmasıdır. Vücut üzerinde standart noktalara yerleştirilmiş , elektrodlar arasındaki kalbe ait voltaj zaman fonksiyonunu kaydeden elektronik cihazlara  , ” Elektrokardiograf ” denir. Voltaj zaman fonksiyonu kağıt üzerine yazdırılabildiği gibi , bir monitörden de izlenmesi mümkündür.
  • Farklı farklı başlıklarda yararları olduğu gibi , teknolojinin eğitimdede oldukça faydası vardır. Episkop , Projeksiyon Makinesi , Televizyon , dvd-vcd ,Video Oynatıcı , opak baskıları yansıtmak için Projektör , Episkop , Tepegöz Projeksiyon cihazı gibi cihazlar , okullarda kolaylık sağlamaktadır.
  • Günümüzde teknolojinin olumlu bir sonucu da bilgilerin , düşüncelerin , duyguların geniş insan kitlelerine daha kolay aktarılabilmesidir. Günümüzde internet , gazete ,televizyon , radyo ve çeşitli iletişim araçları sayesinde daha çok insana duygularımızı,düşüncelerimizi,yapmak istediklerimizi aktarabilmekte dünyadaki insanların fikirlerinden de haberdar olmaktayız.

Bizlere Sağlamış Olduğu Zararlar ;

Teknoloji ürünlerinin neredeyse tamamı elektrikle çalışmaktadır. Elektrikle çalışan her alet bir elektromanyetik alan oluşturur. İnsan beyninin de kendine ait bir elektromanyetik alanı vardır. Çünkü sinirler nöronlar aracılığıyla elektriksel uyarıları beynin çeşitli yerlerine ulaştırarak çalışırlar.Bu nedenle günlük hayatta kullandığımız her elektrikli cihaz mutlaka bizi olumsuz etkilerler. Örneğin cep telefonu ile bize en az zarar verecek şekildeki konuşma süresi doktorlarca günlük azami 5dk olarak açıklanmıştır. Tabiki bu 5dk süresince telefonun yaydığı elektromanyetik dalga miktarı maksimum seviyesine çıkar ve insanın beyin ısısının artmasına neden olur. Bu 5dk süresince telefonun yaydığı elektromanyetik dalga miktarı maksimum seviyesine çıkar ve insanın beyin ısısının artmasına neden olur. Beyindeki bu manyetik düzensizlik, uzun vadede beyin hücrelerinin ölmesine ve özellikle kulaktaki birtakım organların görevini yitirmesine yol açmaktadır. Günlük yaşamımızda kullandığımız bluetooth cihazlar , kablosuz ürünler (modemler, fareler, klavyeler, oyun kumandaları vs.) , televizyonlar, crt ve lcd monitörler gibi birçok alet oluşturdukları manyetik alan miktarlarına göre insan vücudunu ve kimyasını olumsuz etkilemektedir. Yapılan epidemiyolojik çalışmalar yüksek gerilim hatları ve elektrikli aletlerin kanser riskini artırdığını göstermektedir. Bu nedenle teknolojiyi mümkün olduğunca ve sadece olmazsa olmaz önemdeki ihtiyaçlarımız için kullanıp , özellikle cep telefonu görüşmelerimizi kısa tutmaya ve cihazı mümkün olduğunca vücudumuzdan uzakta bulundurmaya özen gösterelim.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir