Yeni Moda Bu Deyip Geçme !

c9b13d83-2ae0-4e79-af65-fac5a1e5fe1b

Moda Nedir ?

Aslında tüm kadınlara moda nedir ? diye sorulsa yeni yeni kıyafetler cevabını alırsınız. Yanlış. Moda demek ,  insanların kendi akıl ve mantığıyla yazıp , çizip ve hayal gücü yöntemiyle piyasaya sürmesidir. Türkiye oranında hesaplamış olursak %75 kadın , modayı çok yakından takip etmektedir. Erkeklerde ise bu oran %50’dir. Moda her insanı baştan yaratmak demektir. Kadın-Erkek ayırt etmeksizin.O zaman gel gelelim modanın konu ayrışmalarına.

İş Görüşmesinde Yapılacaklar Ve Yapılmayacaklar ; 

Her kadın iş görüşmesi , yemek , iş yeri vs. gibi mekanlara giderken kendisine çok fazla önem vermelidir. Ancak kimi bayanlar hiç denilecek derecede önemsememkte. İş görüşmesine pantolonla gitmeyin ! Müracaat ettiğiniz iş, yaratıcı bir ekip çalışmasını gerektiren daha özgür ya da serbest giyime müsaade eden bir şirket dahi olsa iş görüşmesine giderken kot pantolon tercih etmemelisiniz.Bunun için kot yerine kumaş pantolonlar tercih etmeli ancak kesimi ve tarzı ile bu rahatlığı vurgular stilde giyinmelisiniz.

clothes-cute-fashion-hair-favim-com-2039320

Bayanlar ise bu tarz yaratıcılık isteyen görevler için müracaat ettiklerinde daha tarzlarını yansıtan elbise, etekler, bluzları tercih edebilirler. Spor ayakkabılar vazgeçilmeziniz olsa bile iş görüşmesine spor ayakkabı ile gitmemelisiniz. Spor ayakkabılar yerine , topuklu , dolgu topuklu ayakkabılar (yüksekliği size kalmış) tercih edebilirsiniz. Mutlaka ama mutlaka kıyafetinize önem verdiğiniz gibi ayakkabılarınızada önem vermelisiniz. Kesinlikle kirli olmamalı.

 Aşırı makyaj yapmayın! Sonuçta bir davete değil iş görüşmesine gidiyorsunuz. Aşırı ve abartılı bir makyaj sizi güzel göstermekten ziyade size yanlış bir imaj yüklemesi yapacaktır.Hem bayanlar hem de erkekler için iş görüşmesinde aksesuar seçimi önemlidir. İş görüşmelerinde saat tercih edilmesi, sizin zaman yönetimine verdiğiniz önemi ve zamanın önemine vakıf  olduğunuzu ifade eder.

Takı seçimi söz konusu olduğunda aşırıya kaçmamak ve sadeliği korumak ilk kuraldır. Bu nokrada bir çift inci küpe, inci bir kolye tercih edilebilir. Hem sade hem iddiasız ama gösterilen özenin sembolü olarak inci iş görüşmesi için uygun bir takıdır.Ceket Seçimine Dikkat! Spor bir tarzınız olabilir, bu tarzı en iyi yansıtmanın yolu blazer bir ceket ya da spor kesimli bir ceket ile sağlanabilir.

Kişisel bakım hem bayan hem de erkek adaylar için iş görüşmesi öncesi olmazsa olmazlardandır. Erkeklerin saç ve sakal tıraşlarının yapılmış olması bayanların ise saçlarının bakımlı, temiz ve fönlü olması gerekir. İstenmeyen kokulara karşı gerekli önlemleri de almak gerekir, ter, ağız kokusu bir iş görüşmesinin seyrini son derece kötü etkileyecek iki unsurdur. Bu arada parfüm ve deodorant kullanımında da aşırıya kaçmamaya özen gösterilmelidir.

atfmbanner-860x280

Yeni mezun, iş hayatına yeni başlayan kişiler için iş görüşmesine giderken giyinmek daha önce iş deneyimi olmuş kişilere göre oranla daha zordur. Önceden iş deneyimine sahip kişiler yukarıda anlattığım kriterlere uygun kıyafetlere hali hazırda sahipken, iş hayatına yeni başlayacak kişilerin bu donanımı kurmaları bir hayli masraflı olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir